Juuli on paras aeg veemõnude nautimiseks. Bassein koduaias on mõnus jahutus kuumal suvepäeval või saunaõhtul. Kuidas basseini hooldada, et vesi kaua puhas püsiks?
Bassein koduaias – milline sobiks Sinule?
Väiksematele lastele mõeldud basseinid on kergesti paigaldatavad ja veega täidetavad vaid mõne minutiga. Neil on samas väiksem funktsionaalsus ja neid basseine kasutatakse ilma filtriteta ja muu basseini tehnikata, mistõttu tuleb vett vahetada palju sagedamini. Laste jaoks mõeldud basseini valimisel on väga oluline arvestada selle sügavusega. Lastebasseinid jagunevad suuruste järgi vastavalt laste vanusele. Väikestele lastele mõeldud basseinide kõrgus jääb tavaliselt 30–60 cm vahele.
Täispuhutava äärega basseinid on palju vastupidavamad ja veemahukamad kui lastebasseinid. See on hea vahepealne variant nii hinna kui ka võimaluste osas. Need basseinid võivad olla piisavalt sügavad, nii et neile on kinnitatud väikesed redelid. Basseiniseinte toetamine toimib lihtsal põhimõttel - basseini valatud vesi põhjustab survet basseini seintele, kuni need saavad vajaliku kuju ja jäikuse. Seetõttu on täispuhutava äärega basseinid tavaliselt ümmargused. Sellise basseini kokkupanemine võtab aega 1–2 tundi.
Raamiga basseinidel on terasest konstruktsioon, mis muudab need basseinid vastupidavaks ja kauakestvaks. Tugev konstruktsioon võimaldab basseinil mahutada enam kui kümmet inimest, kuid basseini kokkupanemine võtab rohkem aega võrreldes lihtsama konstruktsiooniga basseinidega. Raamiga basseinid võivad olla nii ümmargused kui ka ristkülikukujulised.
Õige hooldusega püsib basseinivesi kauem puhas
Paljud muretsevad, et bassein koduaias nõuab palju vaeva, kuid raamiga ja täispuhutavate basseinide hooldus tegelikult piisavalt lihtne. Valikus on ka palju basseinitehnikat, mis hõlbustab oluliselt basseini igapäevast hooldust:
- Basseini kemikaalide ujuk võimaldab kontrollida kemikaalide vette laskmist. See sobib väga hästi kasutamiseks 2.5 cm läbimõõduga kroomi ja broomi tablettide jaoks.
- Teine hea vahend on lehtede püüdja. See lisavarustus võimaldab sul eemaldada üleöö kogunenud lehed ja muu mustuse veepinnalt lihtsalt ja kiiresti.
- Mugav on ka ujuv termomeeter, mis aitab mõõta vee temperatuuri ja jälgida, millal see on suplemiseks kõige sobivam
- Osade basseinide komplekti kuuluvad filtrid. Kui te ei soovi kemikaalidega (nt klooriga) hoida basseini puhtana, siis alternatiivina võib soovitada basseinifiltrit. Need hoiavad vee puhtust, tänu millele pole vaja vett basseinis iga päev vahetada.
- Eestimaa külmas kliimas on mugav abiline basseinivee soojendaja, mida on saadaval nii päikesepateareide toitel kui ka elektrilist. See seade aitab hoida vett basseinis soojana ka jahedamatel ja vihmastel suvepäevadel.
- Kui sa basseini vahepeal ei kasuta, siis ära unusta basseini katta spetsiaalse kattega. See mitte ainult ei hoia basseinivett puhtamana, vaid kaitseb ka lapsi või loomi basseini kukkumise eest.
- Lisaks on BAUHAUSis on müügil erinevaid puhastuskomplekte ja erinevaid basseiniharjasid ja kahvasid.
- Hoolimata sellest, et vesi tundub olevat selge, tuleb puhastada basseini seinad ja põhi kaltsiumisademest ja mustusest, et eemaldada mikroorganismid (bakterid ja vetikad). Heaks tööriistaks on siin vaakum-meetodil töötav puhastushari.
- Kui bassein lõpuks siiski lootusetult must on ja tühjendamist vajab, siis kasuta selleks tühjendus- või reoveepumpa ja kasuta vesi mõistlikult ära aia kastmiseks.
Bakterid, vetikad ja pH tase
PH tase on vee happelisuse ja aluselisuse suhte näitaja, mis kirjeldab vee keemilist agressiivsust. Igasugune mustus tõstab reeglina vee pH taset. Vee pH taseme reguleerimine on esimene samm hügieenilise ja nahasõbraliku vee saavutamisel. Õige pH tase oleks 7.0 ... 7.4. pH taset tuleb kontrollida vähemalt kord nädalas ning vajadusel reguleerida pH testriga.
Töötlemata basseinivesi on ideaalseks kasvukohaks mikroorganismidele, nagu bakterid, seened ja vetikad. Mikroorganismid paljunevad kiiresti ja tekitavad vette limaseid jääkaineid ning põhjustavad vee hägusust. Seda aitab takistada veele kloori lisamine.
Vetikahävitaja - Kõik vetikaliigid toodavad orgaanilisi aineid, mis on bakteritele ja seentele ideaalseks toiduks. Seega vabane esmajoones vetikatest
Vee selgendaja - Vee hägustumist võib aeg-ajalt esineda kõigis basseinides. Selle põhjustavad reeglina vees hõljuvad väga väikesed mustuse osakesed. Nn. koaguleerimise protseduuri abil filtreeritakse need osakesed välja ning eemaldatakse basseiniveest. Vee selgendajat tuleks lisada pidevalt kogu suplushooaja jooksul. Vee selgendamine eemaldab basseiniveest ka väiksemad osakesed, mis tavaliselt filtrisse ei jää, samuti metallide ioonid ja fosfaadid.
Filtri hooldus ja puhastamine
Saastunud filter on ideaalne kasvulava bakteritele, mis võivad jõuda ka basseini. Samuti kareda vee korral tekib filtrisse kaltsiumikiht hoolimata regulaarsest filtri tagasipesust. Äärmuslikel juhtudel võib kaltsium täielikult filtri ummistada ning muuta kogu filtrisüsteemi töökõlbmatuks. Puhastage ja desinfitseerige liivafiltrit vähemalt kord nädalas, et puhastada filtrisse kogunenud mustus. Täielikult peaks liivafiltri liiva välja vahetama aga iga 3-4 aasta tagant.
Seega, bassein koduaias ei olegi nii suur vaev, kui selle eest kohe õigesti hoolt kannad. Nii et - olenemata ilmast, ujuma!
Lasnamäe | Vali Valitud |
---|---|
Tähesaju tee 8 13917 Tallinn +3726029200 |
E - R 08:00 - 20:00 L 09:00 - 19:00 P 09:00 - 17:00 |
info.lasnamae@bauhaus.ee | |
Juhised | Lisainfo |
Rocca al Mare | Vali Valitud |
---|---|
Kaeravälja tn 3 13516 Tallinn +3726029400 |
E - R 08:00 - 20:00 L 09:00 - 19:00 P 09:00 - 17:00 |
info.rocca@bauhaus.ee | |
Juhised | Lisainfo |