Laeb

Aianduskalender - APRILL

Aprillikuus võib juba haarata aiatööriistad ja alustada erinevate aiatöödega. Korrasta kasvuhoone, valmista ette peenrad, riisu muru, väeta taimi ja külva seemned.  

Tööd aias

Kahjurite tõrje

Kui viljapuude pritsimine on veel tegemata, siis võib sellega alustada. Esimene pritsimine kestab kuni lehepungade avanemiseni. Tüvede puhastamine aitab hävitada suurt osa kahjureist, kes valmiku, vastse või munana talve eest kooreuuretesse varjusid ning nüüd ärgates või koorudes mööda puud laiali tormavad. Tänapäeval on juurde tulnud uusi taimekaitsevahendeid ja paljud põhimõttedki on muutunud. Loe lähemalt keskkonnasõbralike tõrjemeetodite kohta nagu: liimpüünisferomoonpüünis, taimetõmmised.

Katteloorid pakuvad samuti kaitset lendavate taimekahjurite (porgandikärbse, sibulakärbse, kapsakärbse, kapsaliblikate jt) vastsete vastu. Putukad ei pääse katteloorist läbi ega saa taimedele muneda. Loor aitab ka mullapragudes elavate maakirpude rüüste vastu, sest takistab nende liikumist ühelt taimelt teisele. Katteloori all on ka muld soojem. See aitab saagil varem valmida ning soodustab lämmastiku mineraliseerumist ja suurendab seega mullast kättesaadava lämmastiku hulka.

Väetamine

Igal aastal tuleks mulda väetada kompostiga või muude orgaaniliste väetistega. Parajal hulgal orgaanilisi väetisi kasutades saab tagada taimedele mullas õige toitainete hulga. Toitainete (eriti lämmastiku) vaegus või liigne kogus mullas nõrgestab taimi. Kasulik on orgaaniliste multšidega multšimine. Multš kaitseb pinnast kuivamise eest, takistab mulla pinnale kooriku moodustumist, parandab mulla struktuuri, tagades mikroorganismidele ja vihmaussidele mullas soodsad elutingimused, aitab mulla temperatuuri ja niiskust stabiliseerida. Orgaanilise multši kasutamine takistab umbrohtude idanemist ja kasvu ega lase kahjuritel läbi multšikihi taimejuurteni tungida. Ristõieliste maakirpe peletab multšimine toominga või papli lehtedega. Erinevalt sünteetilistest materjalidest orgaaniline multš kõduneb (kompost, sõnnik, niidetud rohi, langenud lehed, rohimisel peenardelt eemaldatud seemneteta umbrohud) ja rikastab pinnast huumusega. Loe väetamise kohta ka märtsikuu aianduskalendrist.

 

Muud mured taimedega

Seenhaiguste vältimiseks tuleks jälgida, et taimed ei kasvaks liiga tihedalt. Kui vaja, siis harvendada taimi. Haiguste ja kahjurite levikut takistab ka vaheperemeesteks olevate umbrohtude kõrvaldamine korraliku rohimise teel.

Kui on probleeme hallitusega, Kasuta looduslikke fungitsiide: puutuha leotis, kuusokkatõmmis, põldosjatõmmis, lahjendatud piim, küüslaugutõmmis jne.

Muru hooldus

Aprillis saab ette võtta juba põhjalikuma muru hoolduse. Kui maapind on tahenenud, siis riisu muru talveprahist puhtaks. Turguta muru muruõhutajaga, see ärgitab muru tugevamaks kasvama ja külva uut muruseemet. Lisaks soovitame kasutada pikaajalist uue muru väetist, mille toime püsib kauem kui tavalisel väetisel. Loomulikult sobivad ka teised muruväetised ja universaalsed kevadväetised. Kui muruplats suurem, võib töö lihtsustamiseks kasutada käsikülvikut, mida sobib kasutada nii muruseemne kui väetise, ja talvel ka sulatussoola laoturina.

Kattekangad

Aeg on ka vaikselt hakata ära võtma talvekangaid ja kattekangaid, aga mitte enne, kui maa on täielikult sulanud! Kastke, kui muld on kuiv ja lõigake ära kahjustatud oksad.

Kui okaspuude ja elupuude oksad on läinud pruuniks, siis näpsita need ära ja pihusta puu üle Subsrtrali pihustatava okaspuuväetisega.

Talvel külmaga üleskerkinud taimed, nt roosid suru tugevalt mulda tagasi või lisa peale värsket musta mulda.

Peenrad

Valmista ette köögiviljamaa. Külva peenardesse redist, salatit ja tilli ning kata kattelooriga. Ka rabarber tasub kattelooriga katta, kui soovid varasemat saaki saada.

Kui maa on sulanud, saad hakata istutama. Kõigepealt paljasjuursed, siis mullapalliga taimed ja lõpuks potitaimed.

Kui puudub veel kasvuhoone, siis loe lähemalt kasvuhoone valimise ja paigaldamise kohta

Kompostimine

Vaikselt hakkab tekkima ka aiajäätmeid, seega oleks ette vaja valmistada komposter. BAUHAUSis on saadaval suur valik nii tavakompostreid kui kiirkompostreid. NB! Kui kasutad ilma põhjata kompostikasti, siis lisa alla kindlasti alusvõrk, et rotid ei saaks sinna mõnusalt pesitsema minna. Tavakompostrile tuleks jäätmete vahele lisada kihiti kompostriäratajat või kompostikiirendajat, et komposti “käima läheks”, mitte ei roiskuks. Komposti aitab segada ning õhutada hoolduskomplekt.
Kiirkomposter muudab aga tänu spetsiaalsele temperatuuri- ja õhutussüsteemile jäätmed vähem kui kuu ajaga väärtuslikuks mullaks. Kiirkomposter võimaldab kompostida ka köögi biojäätmeid kogu aasta kestel.

Okste lõikamine

Oksade lõikamist võib endiselt jätkata. Kuldreegel on: Puud ja põõsad, mis õitsevad sügisel, tuleb lõigata kevadel ja mis õitsevad kevadel, lõigata sügisel. Ja ära unusta, et oksakäärid tuleb alati desinfitseerida, et võimalikud haigused edasi ei kanduks.

Taimede eekasvatus

• Aprillis on õige aeg külvata ette kurki, spinatit, lillkapsast, nuikapsast, melonit, kapsast ja sellerit.

• Pikeeri tärganud taimed laiali enne, kui nad jõuavad välja venida.

• Praegu õige aeg osta ka huvitavate lillede juurikaid ja mugulaid. Istuta daalia - ja kannamugulad potti.

Toataimed

• Jätka toatalillede ümberistutamist, lõikamist ja väetamist. BAUHAUSIS on suur valik erivevaid lillepotte ja lillekaste. Jälgi ka seda, et ere kevadine päike aknalaual olevaid toalilli läbi ei kuivataks.

• Külva aegsasti lihavõttemuru, too tuppa pajuoksad ja kaunista kodu varakevadiste õitsejatega.

Aiandusmaailma tooted  Vaata kõiki »
Vali kaubamajad Jätka ostmist
Lasnamäe Vali Valitud
Tähesaju tee 8 13917 Tallinn +3726029200 E - R 08:00 - 20:00
L 09:00 - 19:00
P 09:00 - 17:00
info.lasnamae@bauhaus.ee
Juhised Lisainfo
Rocca al Mare Vali Valitud
Kaeravälja tn 3 13516 Tallinn +3726029400 E - R 08:00 - 20:00
L 09:00 - 19:00
P 09:00 - 17:00
info.rocca@bauhaus.ee
Juhised Lisainfo